Технологія очищення стічних вод

Очищення стічних вод проводиться на станціях біологічного очищення «Південна» і «Північна». Біологічне очищення на двох станціях проводиться за традиційними схемами.

На станцію біологічної очистки «Північна»щодоби надходить170-190 тис.м.³ стічних вод.

Станція приймає стічні води в основному з центральної частини міста, а також районів Пересипу, Молдаванки, Слобідки, ж/м Котовського, 7-го км., Овідіопольської дороги і частково Малиновського району, що відносяться територіально до цієї зони. Збір і подача стічних вод здійснюється 8-ю основними насосними станціями, які подаються на насосну станцію КНС-1 (Головна КНС), яка перекачує стоки в приймальню чашу очисних споруд (1).

Схема очищення стічних вод СБО Північна

Далі стічні води надходять до споруд механічного очищення, що містять в собі:

 • будівля решіток (2);
 • чотири секції пісколовок з аерацією (3);
 • вісім первинних радіальних відстійників (4).

Сирий осад, осідає в первинних відстійниках, насосами, розташованими в насосній станції сирого осаду перекачується на мулові майданчики з асфальтобетонним покриттям (8).

Після первинних відстійників (4) стічні води надходять на споруди біологічної очистки, що містять в собі:

 • чотири контактно-стабілізаційних аеротенків (5);
 • чотири вторинних відстійника (6).

В аеротенках за допомогою мікроорганізмів активного мулу здійснюється повна біологічна очистка стічних вод. Подача повітря здійснюється через трубчасті аератори зі спіненого полістиролу. З нижнього каналу аеротенків суміш стічних вод з активним мулом надходить у вторинні радіальні відстійники (6) діаметром 54 м, в яких під впливом гравітаційних сил відбувається відділення активного мулу від очищеної стічної рідини. Активний мул що осідає у вторинних відстійниках збирається мулоскребами і під гідростатичним тиском через мулову камеру вторинних відстійників надходить до двох резервуарів активного мулу, розташованих в муловій насосній станції (11).

З резервуарів циркуляційний активний мул осьовими насосами перекачується в нижній канал активного мулу аеротенків. З цього каналу циркуляційний мул надходить в басейни стабілізації аеротенків і далі на біологічну очистку стічної рідини в басейни контакту.

Надмірнмй мул відцентровими насосами, встановленими в муловій насосної станції (11), подається у мулоущільнювач (7) діаметром 24 м. Надмулова рідина з мулоущільнювачів самопливом надходить в мулові резервуари мулової насосної станції (11). Ущільнений надлишковий мул збирається мулососамі і самопливом надходить в резервуар ущільненого мулу, розташований в муловій насосної станції (11). З цього резервуара ущільнений мул відцентровими насосами перекачується на мулові майданчики (8) з асфальтобетонним покриттям.

Підсушені на мулових майданчиках опади автотранспортом перевозяться на поля компостування для багаторічного зберігання. Дренажна вода з мулових майданчиків повертається в приймальну камеру (1).

Після біологічної очистки очищена вода по скидному каналу довжиною 3205,5 п.м., надходить до каналізаційно-насосно станції, яка очищену стічну воду скидає у Хаджибейський лиман, або іншим скідним трубопроводом діаметром 1400 мм (на відстані 300 п.м., від урізу води) у Чорне море. Скидання очищених стічних вод в лиман або море регулюється особливим розпорядженням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Через відсутність зливової каналізації на ж/м Котовського при випаданні дощових злив на очисні споруди надходить до 400 тис.м.³ на добу води.

На станцію біологічної очистки «Південна»надходять господарсько-побутові стічні води південної частини міста, Чорноморки та лівого берега Сухого Лиману. Збір і подача стічних вод на СБО здійснюється 8-ма основними насосними станціями.

Фактично на станцію біологічної очистки надходить 70-90 тис.м³ стічних вод на добу.

Стоки подаються в приймальну камеру (1), де відбувається гасіння напору і самопливом по лотках надходять на споруди механічної очистки, що містять в собі:

 • будівля решіток (2);
 • три горизонтальні пісколовки (3);
 • шість первинних радіальних відстійників діаметром 40 м (4).

Схема очищення стічних вод СБО Південна

Затриманий в пісколовках пісок віддаляється на піскові майданчики (9). Сирий осад, осідає в первинних відстійниках, насосами, розташованими в насосній станції сирого осаду перекачується в цех механічного зневоднення (11) або на резервні мулові майданчики з асфальтобетонним покриттям (8) очищення, що містять в собі:

 • п'ять чотирикоридорних аеротенків витискувачів з розсередженим впусканням води (5);
 • шість вторинних відстійників (6);
 • камеру ерліфтів (12).

В аеротенках за допомогою мікроорганізмів активного мулу здійснюється повна біологічна очистка стічних вод. Подача повітря здійснюється через трубчасті аератори із спіненого полістиролу. Після аеротенків суміш стічних вод з активним мулом надходить у вторинні радіальні відстійники (6) діаметром 40 м, в яких під впливом гравітаційних сил відбувається відділення активного мулу від очищеної стічної рідини. Осівши у вторинних відстійниках активний мул збирається мулососамі і самопливом надходить в камеру ерліфтів (12) звідки повертається у регенератори аеротенків.

Надмірний мул насосами подається в мулоущільнювачі (7) діаметром 30 м. Надмулова рідина з мулоущільнювачів самопливом надходить в приймальний резервуар насосної станції господарсько-побутових стоків, з якого за допомогою насосів подається в приймальну камеру (1). Ущільнений надлишковий мул перекачується в цех механічного зневоднення осадів (11).

В цеху механічного зневоднення опади проходять через проціджувач рідкого осаду, на барабані якого затримуються грубо дисперсні включення, і зневоднюються на центрифугах.

Очищені стічні води за допомогою трубопроводів скидання і глибоководного випуску діаметром 1200 мм., та довжиною 2300 п.м., скидаються у Чорне море.

Wildcard SSL